تاریخ: 1399/03/08

مجلس یازدهم مجلس تراز اسلامی را به نمایش بگذارد
سرویس صحن
رئیس هیأت رئیسه سنی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر به نمایش گذاشتن مجلس تراز اسلامی گفت: مجلس تراز اسلامی، ارزش‌گرا و انقلابی، زمان‌شناس و دشمن‌شناس بوده و به مسائل و مشکلات معیشتی و محرومیت زدایی توجه می‌کند.

سیدرضا تقوی رئیس هیأت رئیسه سنی مجلس در نشست علنی امروز ( پنجشنبه، 8 خرداد) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود با تأکید بر مفاد سوگندنامه‌ای که نمایندگان قرائت کرده‌اند، گفت: سوگندنامه باید تذکری  برای نمایندگان باشد و هر روز آن را سرلوحه اقدامات خود قرار دهند و به آن متعهد باشند و خود را با مفاهیم این متن قوی، عجین کنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه متن سوگندنامه بر اساس اصل 67 قانون اساسی است، اظهار داشت: ما نمایندگان در مراسم افتتاحیه تعهد دادیم و کار سنگینی را بر عهده گرفتیم که همانا پاسداری از حریم اسلام و نگهداری از آرمان‌های اسلامی است.

وی افزود: همچنین نگهبانی از مبانی جمهوری اسلامی، پاسداری از ودیعه ملت، رعایت امانت و تقسیم وظایف، دفاع از قانون اساسی، پایبندی به استقلال و اعتلای کشور، حفظ حقوق ملت، پایبندی به خدمت به مردم و مد نظر قرار دادن استقلال کشور و تأمین مصالح از جمله مواردی است که ما نمایندگان باید بر اساس سوگندنامه به آن توجه کنیم.

تقوی در ادامه با بیان اینکه ما به خداوند سوگند یاد کردیم تا به مفاد سوگندنامه وفادار باشیم، عنوان کرد: اگر به این موارد توجه کنیم ضعف‌های کشور برطرف می‌شود، همچنین باید مجلس تراز اسلامی را به نمایش بگذاریم که شاخصه‌های آن ارزشگرایی و انقلابی بودن، زمان‌شناسی و دشمن‌شناسی و توجه به مشکلات معیشتی و محرومیت زدایی است.

رئیس هیأت رئیسه سنی مجلس یازدهم، انتخابات هیأت رئیسه مجلس را مسابقه‌ای برای خدمت دانست و افزود: ما برای خدمت کردن باید از خودمان شروع کنیم و بدانیم افرادی که از طریق هیأت رئیسه خدمت می کنند وظیفه سنگینی بر عهده خواهند داشت.

رئیس سنی مجلس یازدهم بیان کرد: پست و مقام های این دنیا موقت و امانت است که مردم این امانت را به ما دادند و امیدوارم امانت دار خوبی باشیم.

وی افزود: مجلس در تراز اسلامی اول از خودش شروع می کند بعد به دیگر مسئولان می پردازد در مجلس تراز اسلامی اخلاق حاکم است.

تقوی ادامه داد: نطق های نمایندگان در جامعه فرهنگ ساز است و باید به آن ها توجه داشته باشیم، مجلس مرکز سیاستگذاری است و فرآیند سیاستگذاری را باید اخلاقی کنیم و از دروغ، تخریب، تهمت و شایعه پراکنی بپرهیزیم و برای خارج کردن رقیب به هر وسیله ای متوسل نشویم.

رئیس سنی مجلس یازدهم گفت: مجلس به فرموده امام خمینی (ره) برآمده از الله اکبر مردم و عصاره ملت است برخی سخنان با فرمایشات رهبری و امام سازگار نیست و از ابتدای مجلس باید سعی کنیم اخلاق و حریم دیگران را حفظ کنیم.

وی افزود: هیات رئیسه مجلس که امروز انتخاب می شوند گاه گاهی اساتید اخلاق را دعوت کنند تا برایمان درس اخلاق بگویند و روحمان لطیف شود، گاهی نمازمان را آخر وقت می خوانیم که به گفته شهید رجایی باید به کار بگوییم وقت نماز است نه اینکه به نماز بگوییم وقت کار است.

تقوی اظهار داشت: پایه صندلی هایی که بر آن نشسته ایم بر خون شهیدان استوار است. افتخار می کنیم که حدود 60 نماینده مجلس فعلی از مجموع ایثارگران و خانواده شهدا هستند.

رئیس سنی مجلس یازدهم بیان کرد: 4 سال در ساختمان مجلس وظیفه نمایندگی مردم را برعهده داریم باید توجه داشته باشیم که مجلس و سازمان اداری آن 1200 کارمند دارد که همه آن ها برای خدمات دهی به نمایندگان بسیج شده اند.

 وی با بیان اینکه کارشناسان قدرتمندی در مجلس هستند، افزود: هیات رئیسه مجلس از کارشناسان درون قوه مقننه استفاده کند و از بیرون لشکرکشی نشود زیرا بعضی از این کارکنان ارزشمند در کشور بی نظیر هستند و باید به آن ها بها داده شود و تخصص آن ها مورد استفاده قرار گیرد.

تقوی با اشاره به معضل انباشت قانون ادامه داد: در طول 114 سال اخیر 1200 قانون تصویب شده که 6 هزار قانون مربوط به بعد از انقلاب است.

رئیس سنی مجلس گفت: به گفته آقای میرمحمد صادقی معاون قوانین مجلس 600 قانون مصوب در مجلس داریم که در ریاست جمهوری منتظر تهیه آئین نامه اجرایی آن ها هستیم امیدوارم هیات رئیسه مجلس به نظارت بهای بیشتری بدهد و تنقیح قوانین را نیز مورد توجه قرار دهد.